Tyto internetové stránky využívají soubory cookie k ukládání informací na Vašem počítači. Některé jsou z nich zásadně důležité pro funkčnost stránek. Dalším používáním těchto stránek udělujete souhlas s umístěním těchto souborů cookie. V případě nesouhlasu opusťte tyto stránky.
Souhlasím
V pracovní dny
7:30 - 17:00

Kontakt
730 566 790
730 566 791

RPSN může být u krátkodobých úvěrů zavádějící

Roční procentní sazba nákladů (RPSN) je číslo, které má pomoci spotřebitelům vyhodnotit výhodnost úvěru. Jde o procentní podíl z dluhu, který musí spotřebitel zaplatit za 1 rok v souvislosti se splátkami a všemi poplatky za půjčku. A právě v jednoročním období se skrývá problém u úvěrů kratších než jeden rok.

U půjček na kratší dobu než je celý rok se totiž číslo přepočítá, jako by se krátkodobá půjčka opakovala po celý rok. Vysvětlíme na jednoduchém příkladu:

Představte si, že si zapomenete vzít do hospůdky peněženku. Máte zaplatit 200 Kč útratu, a tak ji Váš kamarád zaplatí za Vás. Druhý den mu 200 Kč vrátíte a na oplátku za pomoc za něj zaplatíte jedno pivo za 20 Kč. Zdá se to celkem férové, že? Spočítáte ale, jaké bylo RPSN této "půjčky"?

Napovíme: Pokud byste mu místo celého piva dal jenom 2 Kč, tedy 10x méně, vychází RPSN této transakce na hodnotu 3681,183 %. Pokud byste za něj zaplatil například 5 Kč, pak je RPSN 820 313 %!

U malého piva za 20 Kč je proto hodnota RPSN v řádu miliard procent. Důvodem je fakt, že 10% úvěr na jeden den byl přepočítán na celý rok.